Nowe chipy laptopowe Qualcomm naprawdę wypadają w porównaniu do Apple, Intel i AMD

Po 12 latach prób, aby Windows na Arm stał się rzeczywistością, Microsoftowi udało się to osiągnąć. To długi czas inwestowania w wersję Windowsa, która historycznie miała niedobór kompatybilnego oprogramowania, niezawodnej emulacji oraz wydajności wystarczającej nawet do lekkich zadań. Jednak wygląda na to, że 12-letnia odyseja Microsoftu zaczyna przynosić efekty, teraz gdy chipy Qualcomm Snapdragon X Elite i X Plus przekształcają Windows na Arm w realną platformę.

Spędziliśmy ostatnie półtora tygodnia testując siedem komputerów Copilot Plus, reprezentujących wszystkie cztery chipy Snapdragon X, w porównaniu do podobnych laptopów działających na Apple Silicon, procesorach Intel Core Ultra i AMD Ryzen. To nie jest ostateczne słowo na temat wydajności Snapdragona – kompatybilność aplikacji zmienia się niemal codziennie, a pełne recenzje wielu z tych laptopów pojawią się w nadchodzących tygodniach – ale mamy teraz dobre pojęcie, jak pierwsza fala laptopów Snapdragon X wypada w porównaniu z konkurencją i gdzie nadal nie dorównuje.

To najostrzejsza konkurencja, jaką Microsoft mógł zgotować MacBookom pod względem ceny, wydajności i żywotności baterii. I choć chipy Snapdragon firmy Qualcomm nie pokonują całkowicie chipu Apple M3 (z ośmiordzeniowym CPU i dziesięciordzeniowym GPU) w każdym z naszych testów, mogą sprawić, że Intel i AMD będą musiały spieszyć się, aby nadążyć za kolejnym konkurentem – tym razem na swoim własnym terenie.

Nowe skupienie na efektywności energetycznej

W ciągu ostatnich kilku lat producenci laptopów skupili się na zwiększaniu efektywności energetycznej (a tym samym żywotności baterii) bez poświęcania wydajności. Dla Apple oznaczało to porzucenie Intela i użycie własnych chipów opartych na Arm; Intel nie poprawiał efektywności energetycznej swoich własnych chipów wystarczająco szybko.

Arm to architektura procesora z bardziej efektywnym zestawem instrukcji niż zestaw x86, który można znaleźć w procesorach Intel i AMD. Wykorzystuje mniejsze, bardziej zoptymalizowane instrukcje, dzięki czemu CPU może przetwarzać zadania szybciej, używając mniej energii, co jest jednym z powodów, dla których chipy w smartfonach są oparte na Arm. 12-letnia podróż Microsoftu, aby sprawić, że Windows będzie działał na Arm i przynosił oszczędności energetyczne, była powolna, ponieważ chipy nie były wystarczająco szybkie, aby uruchamiać Windows i emulować aplikacje, które nie są kompatybilne z zestawem instrukcji Arm – aż do teraz.

Qualcomm ma obecnie cztery chipy Snapdragon X: trzy pod marką „X Elite” i jeden pod „X Plus”. Wszystkie mają wspólny GPU Adreno, NPU zdolny do 45 TOPS i obsługują pamięć LPDDR5X do 8448MHz, ale liczba rdzeni i maksymalne częstotliwości zmieniają się w miarę przechodzenia w dół linii, od 12-rdzeniowego chipu z prędkością maksymalną 3.8GHz i 4.2GHz w trybie dual-core boost do 10-rdzeniowego z 3.4GHz bez trybu dual-core boost.

W linii Snapdragon X Elite, Qualcomm porzucił hybrydową architekturę swoich poprzednich chipów laptopowych. Zamiast używać mieszanki rdzeni wydajnościowych do ciężkich zadań i rdzeni efektywnościowych do mniej intensywnej pracy, Qualcomm teraz używa jednorodnej architektury – każdy chip może obsługiwać oba rodzaje zadań.

Specyfikacje konkurencji

CPU Całkowita liczba rdzeni Rdzenie (Wydajność) Rdzenie (Efektywność) Wątki Maks. zegar Rdzenie GPU
Apple M3 8 4 4 4.0GHz 10
Apple M3 Max 16 12 4 4.0GHz 40
Apple M2 Max 12 8 4 3.7GHz 38
Intel Core Ultra 7 155H 16 6 8 + 2 LP 22 4.8GHz 8 (Arc Xe)
Intel Core Ultra 7 155U 12 2 8 + 2 LP 14 4.8GHz 4 (UHD)
AMD Ryzen 7 8845HS 8 8 16 5.1GHz 12 (780M)

Konkurencją dla nowych CPU są hybrydowe rdzeniowe chipy Arm firmy Apple, jednorodne rdzeniowe chipy x86 firmy AMD oraz hybrydowe rdzeniowe chipy x86 firmy Intel. (Chociaż Intel dostosowuje swoją hybrydową architekturę rdzeni, porzucając tylko rdzenie LP w swoich chipach Lunar Lake następnej generacji, które pojawią się tej jesieni.)

Najlepsza wydajność CPU w Windows na Arm

Uruchomiliśmy Geekbench 6 i Cinebench 2024, ponieważ działają one zarówno na Windowsie, jak i macOS oraz na chipach x86 Intela i AMD oraz chipach Arm firmy Apple i Qualcomm. Razem, dostarczają szerokiego przeglądu możliwości procesora podczas obsługi różnych zadań. Chociaż testowaliśmy laptopy różnych rozmiarów od różnych marek, te benchmarki nadal stanowią świetny punkt odniesienia, jak te chipy wypadają w porównaniu do swoich konkurentów i jak się plasują.